INFORMACIJA O DOŠKOLOVANJU !!!!!!!!!

Poštovane koleginice i kolege,

Dana 19.01.2018.godine, na poziv ministrice obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona, odražani su odvojeni sastanci sa predsjednicima sindikata osnovnog i predsjednicima sindikata srednjeg obrazovanja po pitanju kolektivnih ugovora.

Zapisnik s sastanka dostavljen je u sve sindikalne podružnice.

Na upit predsjednika Sindikata o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnoj školi, te o nezvaničnim informacijama koje se odnose na pojedine odredbe zakona a tiče se profila stručne spreme, ministrica je rekla da su pripremljene izmjene NPiP kojima se uvodi bolonjski sistem bodovanja, te traži od zaposlenika sa VŠS koji su zaposleni poslije 2001.godine da se doškoluju.

Ovim putem obavještavamo sve naše članove o sljedećem:

 1. Profil stručne spreme je utvrđen Zakonom o osnovnoj školi , te se nižim aktima ne mogu mjenjati odredbe Zakona o osnovnoj školi
 2. Ovakav način pokušaja da se izigra Zakon već je viđen u prethodnom mandatu u školama koje rade po hrvatskom NPiP, te nije imao nikakvo pravno dejstvo
 3. Ovo je klasična sprega privatnih fakultete i ministarstva sa ciljem da se privatnim fakultetima obezbjede „klijenti“, bez zakonskog i moralnog pokrića, te je kao takva amoralna
 4. Podsjećamo da su mnogi fakulteti radili i izdavali diplome u vremenu kada nije ni postojao Zakon o visokom obrazovanju i umjesto da ih tada Vlada sankcioniše ona im sada obezbjeđuje „klijente“
 5. Sindikat već duže vrijeme poziva na izmjene Zakona o osnovnoj školi koji će adekvatno urediti devetogodišnje obrazovanje, bolonjski sistem sticanja zvanja, uvođenje škola u zakonski okvir i sl.
 6. Nije prihvtljivo da se zakon primjenjuje retroaktivno 15-20 godina, te uvjetuje i mijenja radno-pravni status zaposlenih, kao što se želi postići. Svi zaposleni u osnovnom obrazovanju su stekli zvanja i zasnovali radni odnos po zakonima koji su važili u to vrijeme i neprihvatljivo je dovoditi to u pitanje radi pracijalnih interesa pojedinaca i faulteta
 7. Zamislite u ovako tešoj materijalnoj situaciji u kojoj se nalaze prosvjetni radnici, da svoja skromna primanja moraju uložiti u sopstveno „doškolovavanje“, umjesto da školuju svoju djecu. Srednjobosanski kanton je jedini prostor gdje roditelji i njihova djeca treba da idu na    isti fakultet u isto vrijeme.
 1. Zamislite da se zakonom produži radni vijek do odlaska u penziju pa sve penzionere pozovu da „dorade“ vrijeme do penzionisanja
 2. Poznata je sudska praksa gdje su ratnim zločincima ukidane presude zbog činjenice da nisu suđeni po zakonima koji su važili u vrijeme činjenja nedjela, nego po trenutno važećim zakonima.

Sindikat podsjeća svoje članove o sljedećem:

 1. Nikakvim aktima osim Zakona o osnovnoj školi se ne može uvjetovati profil stručne spreme. Do izmjena Zakona o osnovnoj školi nikakvi akti ne mogu proizvoditi pravno dejstvo na radno-pravni status zaposlenika
 2. Sindikat smatra neophodim izmjene Zakona o osnovnoj školi kojim će se precizno regulirati devetogodišnje osnovno obrazovanje, bolonjski sitem sticanja zanja, organiziranje škola u skladu sa zakonom i sl.
 3. Sindikat ne prihvata retroaktivnu primjenu zakona i učinit će sve da se ta nakana ospori kod nadležnih pravosudnih institucija, te će u tom smislu obratiti svim pravosudnim i međunarodnim institucijama u zaštiti prava naših članova
 4. Sindikat će u eventualnom sudskom procesu, koji će imati širi značaj, problematizirati dosadašnje nezakonito funkcionisanje obrzaovanja u cijelom Srednjobosanskom kantonu, te insistirati na preispitivanju legalnosti i zakonitosti, diploma, svjedočanstava, uvjerenja,  od ljudi koji su izdavali iste i koji su odgovorni za proizvedeno stanje

 

S poštovanjem,

                                                                                                                                                       PREDSJEDNIK

                Muhamed Pajić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *